fbpx
 • Polski
 • English
 • Artyści

  Belcanto Per Sempre

  Artyści tegorocznego Festiwalu

  IX Festiwal Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto Per Sempre” zapowiada się wyjątkowo. Dariusz Stachura – dyrektor artystyczny imprezy zapowiada wiele niespodzianek. Oczywiście lista artystów tworzących to niezwykłe wydarzenie jest znana. Poznajcie ich bliżej!

  Magdalena Idzik

  MEZZOSOPRAN

  Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Warszawie. Studia muzyczne kontynuowała w Mediolanie oraz w Londynie. Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej zadebiutowała w spektaklu Śpiewnik domowy Moniuszki w reżyserii Marii Fołtyn. W swoim bogatym repertuarze artystka ma wiele partii mezzosopranowych, m.in. w takich operach jak: Eugeniusz Oniegin Czajkowskiego, Jaś i Małgosia  Humperdincka, Straszny dwór, Hrabina Moniuszki, Wesele Figara, Czarodziejski flet Mozarta, Krakowiacy i Górale Kurpińskiego, Łucja z Lammermooru Donizettiego, Magiczny Doremik Ptaszyńskie, Janek Żeleńskiego, La Rondine, Madame Butterfly Pucciniego, Podróż do Reims Rossiniego, Salome R. Straussa, Carmen Bizeta, Rigoletto Verdiego. Z zespołem Teatru Wielkiego – Opery Narodowej uczestniczyła w występach gościnnych na Cyprze, w Japonii i Hiszpanii. Wystąpiła na słynnym koncercie galowym Andrei Bocellego w łódzkim Teatrze Wielkim.

  Aleksandra Wiwała

  SOPRANISTKA

  Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi. W ubiegłym sezonie rozpoczęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie wciela się w główne postaci w spektaklach operetkowych. Będąc jeszcze na studiach debiutowała wymagającą rolą Rosalindy w operetce Zemsta Nietoperza Johanna Straussa na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi.
  W 2012 roku została wyłoniona w drodze konkursu do Programu Kształcenia Młodych Talentów – AKADEMIA OPEROWA, przy Operze Narodowej w Warszawie gdzie kształci się pod okiem wybitnych pedagogów i reżyserów.  W 2013 roku została uhonorowana Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za wybitne osiągnięcia artystyczne i twórcze oraz upowszechnianie, ochronę i promocję kultury. Miesięczna trasa koncertowa po Australii w 2014 roku, gdzie miała zaszczyt śpiewać m.in. w Ambasadzie RP w Canberze, przyniosła sopranistce ogromny sukces oraz zaowocowała stałą współpracą.

  Aleksandra Borkiewicz

  sopran liryko-koloraturowy

  Ukończyła studia wyróżnieniem na wydziale wokalno – aktorskim Akademii Muzycznej w Łodzi.
  Solistka – śpiewaczka Teatru Wielkiego w Łodzi ,gdzie wciela się w główne postaci w spektaklach operetkowych. Artystka brała także udział w IV edycji Festiwalu Oper Barokowych . Ta polska prapremiera została uwieczniona przez TVP Kultura z udziałem artystki. Była to koprodukcja z Innsbrucker Festwochen der Alten Musik, Music Festival Potsdam Sanssouci oraz Centre de Musiquebaroque w Wersalu. Laureatka XVI Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – wyróżnienie za najlepsze wykonanie polskiej pieśni (2015) oraz XVIII Międzynarodowego Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari – nagroda specjalna za wybitne wykonanie pieśni kompozytora współczesnego. W 2018 roku została – jako jedyna Polka – finalistką prestiżowego konkursu wokalnego Voci dal Mondo w Turynie. Dwukrotna stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, laureatka nagrody Ministra za wybitne osiągnięcia w dziedzinie artystycznej.

  Bogna Dulińska

  Pianista akompaniator

  Wykładowca Akademii Muzycznej w Łodzi Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi, podczas studiów uzyskała wiele nagród na konkursach. Swoje umiejętności doskonaliła na Mistrzowskich Kursach Pianistycznych m.in. w Dusznikach Zdroju oraz w Weimarze. Od 1998 r współpracuje jako pianista – akompaniator z Katedrą Instrumentów Dętych Drewnianych, Perkusji i Akordeonu Akademii Muzycznej w Łodzi. W grudniu 2005 r. nagrała płytę „Arie i pieśni” (Danuta Dudzińska – Wieczorek – sopran, Bogna Dulińska – fortepian) z okazji 60-lecia Polskiego Instytutu Muzycznego. Niejednokrotnie otrzymała nagrodę dla pianisty akompaniatora, natomiast w maju 2009 r. została jako jedyna wśród pianistów nagrodzona specjalnym dyplomem podczas I Międzynarodowego Konkursu Saksofonowego w Łodzi. Od kilku lat pozostaje w stałej współpracy z wybitnym polskim saksofonistą, Pawłem Gusnarem. Prowadzi bardzo ożywioną działalność koncertową zarówno jako solistka ,jak i kameralistka – w kraju i za granicą (Niemcy, Japonia, Kanada, Szwecja, Francja, Ukraina, Austria, Stany Zjednoczone Ameryki Północnej, Afryka). We wrześniu 2013 roku obroniła tytuł doktora sztuki muzycznej w dyscyplinie artystycznej instrumentalistyka.

  Paweł Skałuba

  tenor

  Jeden z najwybitniejszych tenorów młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem studia w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie wybitnego artysty i pedagoga prof. Piotra Kusiewicza.
  Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1993 roku został jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu.  W 2002 roku został zdobywcą pierwszej nagrody IV Międzynarodowego Turnieju Tenorów w Szczecinie. W 1997 roku z okazji obchodów 1000 lecia Miasta Gdańska, miał zaszczyt wystąpić w Watykanie w Bazylice Świętego Piotra, biorąc udział w koncercie pod dyrekcją prof. Jerzego Katlewicza w obecności Papieża Jana Pawła II. Gościł na wielu festiwalach muzycznych w Polsce jak i w całej Europie, koncertował także w Kanadzie (MissisagaLivingArts Centre) i USA (Chicago Symphony Center). Za dotychczasowe osiągnięcia otrzymał nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki .Został także stypendystą firmy YAMAHA .
  Aktualnie jest pierwszym tenorem Państwowej Opery Bałtyckiej w Gdańsku, współpracuje z teatrami operowymi i filharmoniami w całej Polsce, wykonując pierwszo planowe partie w dziełach operowych, operetkowych i oratoryjnych kompozytorów różnych epok.  Od 2002 roku jest jednym z „Trzech Polskich Tenorów”. W roku 2006 wziął udział w światowej prapremierze mega produkcji pt. ÇaIra, autorstwa Rogera Watersa (Pink Floyd).
  Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 1993 roku został jako jedyny Polak i najmłodszy uczestnik finalistą I Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Placido Domingo w Paryżu.

  Adam Sobierajski

  tenor

  Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Solista Opery Krakowskiej, związany również z Gliwickim Teatrem Muzycznym i Operą Śląską w Bytomiu. Jest dwukrotnym laureatem Konkursu im. I. Borowickiej w Krakowie (2006, 2008), zdobywcą wyróżnienia oraz cztery nagród, w tym dla najlepszego tenora w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A.Didura w Bytomiu (2008), laureatem I Europejskiego Konkursu Tenorów w Sosnowcu (2009). W latach 1999-2000, występował w Zespole Pieśni i Tańca „Śląsk”, wykonując partie solowe.
  Współpracuje z Operą Nova w Bydgoszczy, Teatrem Muzycznym w Poznaniu oraz Filharmoniami: Krakowską, Śląską, Zabrzańską i Jeleniogórską. Jego repertuar obejmuje partie operowe takie jak Tamino w „Czarodziejskim flecie”, Don Ottavio w „Don Giovannim”, Almaviva w „Cyruliku sewilskim”, Alfred w „Traviacie”, Leński w „Eugeniuszu Onieginie”, Rodolfo w „Cyganerii”, Nemorino w „Napoju miłosnym”, Narciso w „Turku we Włoszech”, Waltera w „Tannhäuserze”, Ernesta w „Don Pasquale” oraz operetkowe: Adam w „Ptaszniku z Tyrolu”, Su-Czong w „Krainie uśmiechu”, Tassilo w „Hrabinie Maricy”oraz Barinkay w „Baronie cygańskim”. Śpiewał dla prezydentów RP i premierów, a wielokrotnie na zaproszenia zmarłego już Bogusława Kaczyńskiego w telewizyjnym widowisku promenadowym podczas Europejskiego Festiwalu Operowego im. Jana Kiepury w Krynicy Górskiej. Występuje także w koncertach „Trzech Polskich Tenorów” z Dariuszem Stachurą i Adamem Zdunikowskim, solistami Opery Narodowej.
  Swoje artystyczne umiejętności prezentuje w Polsce i za granicą. Jako jeden z wybitnych polskich tenorów ,jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów wokalnych.

  Dariusz Stachura

  tenor (Polski Pavarotti)

  Jest absolwentem łódzkiej Akademii Muzycznej .
  W 1989 r. z wielkim powodzeniem zadebiutował na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi partią Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego. Rok później został laureatem Konkursu Wokalnego im. Ady Sari. W 1992 r. otrzymał Nagrodę Specjalną krytyki łódzkiej za wybitne dokonania na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi, m.in. za partie tenorowe w „Nabucco” i „Traviacie” Verdiego, „Kawalerze srebrnej róży” Straussa, „Cosi fan tutte” i „Don Giovannim” Mozarta oraz w „Cyruliku sewilskim” Rossiniego. Od tego czasu datuje się także udział artysty w licznych tournée zagranicznych, zarówno ze swoim macierzystym Teatrem Wielkim w Łodzi, jak i innymi teatrami po całej niemal Europie, m. in.: Austrii, Francji, Holandii, Hiszpanii, Niemczech, Szwajcarii a także Chinach, RPA oraz w USA. W latach 1999–2003 był solistą opery w Norymberdze. Ściśle współpracował z Teatrem Wielkim – Operą Narodową w Warszawie, kreował pierwszoplanowe role w premierowych i szeregowych przedstawieniach. Oprócz wymienionych powyżej tytułów artysta ma w swoim repertuarze takie opery, jak: „Straszny dwór” St.Moniuszki, ,, Faust” Gounoda, „Don Pasquale”, „Łucja z Lamermooru” i „Napój miłosny” Donizettiego, „Madame Butterfly” Pucciniego oraz „Rigoletto” Verdiego. Do niewątpliwych sukcesów artystycznych Dariusza Stachury należy zaliczyć jego udział w obchodach 100-lecia premiery „Cyganerii” Pucciniego w Turynie w roku 1996. Jako jedyny obcokrajowiec i pierwszy dubler Luciano Pavarottiego kreował na zmianę z Mistrzem partię Rudolfa w „La Boheme”.
  Brał udział w licznych festiwalach operowych w kraju oraz za granicą ,m. in.: Viva Il Canto w Cieszynie, Wratislavia Cantans we Wrocławiu, Festiwal im.Jana Kiepury w Krynicy , Festiwal Moniuszkowski w Kudowie Zdroju, Festiwal w Xanten , Ludwigsburgu (Niemcy) oraz WexfordFestival Opera (Irlandia). Jest laureatem VII Wielkiego Turnieju Tenorów w Szczecinie. . Od 1999 roku koncertuje z programem „Trzech Polskich Tenorów ” w Polsce i zagranicą(Kanada, USA, Niemcy) .
  Obecnie jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Włoskiej Muzyki Operowej „Belcanto per sempre” we Włocławku oraz „Wielkiej Gali Polskich Tenorów „w Ciechocinku.
  Od roku 2016 jest Fundatorem Fundacji „Canto Pro Classica”, która zajmuje się promocją polskiej kultury i młodych talentów. Od wielu lat jest dyrektorem Agencji Artystycznej Accordo. Jest twórcą i Przewodniczącym Jury Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Ciechocinku – Turniej Polskich Akademii Muzycznych Nagrał płyty CD : ”Trzech Polskich Tenorów”, „Ave Maria”, ”Walewska& Stachura”, „Straszny dwór „(z Operą Narodową) , „Opera Italiana „(w Niemczech pod batutą G.Schulza) oraz Dariusz Stachura – „Belcanto per sempre”.
  Jest Honorowym Obywatelem Łodzi i Brzezin. Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego, 23.07.2019 r. został wybrany dyrektorem Teatru Wielkiego w Łodzi na trzyletnią kadencję.

  Ziemowit Wojtczak

  prof. dr hab.

  Wykonawca wielu pierwszoplanowych partii w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Artysta czynnie koncertujący w kraju i poza jego granicami. Autor kilkudziesięciu artykułów naukowych oraz ponad stu recenzji płytowych pisanych dla miesięcznika „Muzyka21”. Redaktor naukowy serii wydawnictw katedry wokalistyki łódzkiej uczelni.
  Jest członkiem Senatu uczelni, członkiem Uczelnianej Komisji Wydawniczej, był członkiem Rady Bibliotecznej i Senackiej Komisji Bibliotecznej, pełnił funkcję rzecznika prasowego uczelni, uczestnicząc m.in. w pracach zespołu przygotowującego prezentację multimedialną z okazji obchodów 60-lecia łódzkich uczelni akademickich. Brał aktywny udział w pracach nad wdrożeniem na Wydziale Wokalno-Aktorskim nowych standardów nauczania. Niemal od początku pracy na Wydziale jest członkiem Rady Wydziału. Był również opiekunem Koła Naukowego Wokalistów. Został odznaczony odznaką „Zasłużony Działacz Kultury” przyznawaną przez Ministra Kultury i Sztuki. Dwukrotnie też otrzymał nagrodę Rektora Akademii Muzycznej w Łodzi. Jako pracownik naukowy Akademii Muzycznej w Łodzi, Ziemowit Wojtczak bierze czynny udział w sesjach i konferencjach naukowych w kraju i za granicą. Był delegowanym członkiem Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów Śpiewu na Website Development Session organizowaną przez European Voice Teachers Association. Był współorganizatorem cyklu sesji naukowo-artystycznych organizowanych przez Katedrę Wokalistyki. Jest również promotorem kilkunastu prac magisterskich i dyplomowych; brał udział jako recenzent w pięciu postępowaniach przewodowych na stopień doktora sztuki i doktora habilitowanego sztuki; jest promotorem w trzech przewodach doktorskich.

  Mateusz Stachura

  baryton

  Absolwent Akademii Muzycznej w Łodzi Wydziału Wokalno-Aktorski w klasie śpiewu solowego. Występował w spektaklach Teatru Muzycznego w Łodzi – musicalach Wonderful Town Leonarda Bernsteina w roli Chicka Clarka i Skrzypek na dachu Jerry’ego Bocka w roli Fiedki oraz widowiskach muzycznych Znasz-li ten kraj z muzyką Stanisława Moniuszki i Powróćmy jak za dawnych lat. Brał udział w kursach mistrzowskich m.in. prof. Anity Garanča, prof. Olgi Pasiecznik, prof. Teresy Żylis-Gary, prof. Udo Reinemanna, prof. Kałudiego Kałudowa, prof. Macieja Pikulskiego, prof. Andrzeja Dobbera, prof. Doris Yarick-Cross oraz Richarda Crossa. Był członkiem Akademii Operowej przy Operze Narodowej w Warszawie. Został zaproszony do wzięcia udziału w „Academie de Villecroze” oraz „L’Academie des Heures Romantiques” we Francji. Brał udział w Gali Operowej w ramach XIX Wielkanocnego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Radomiu. Zadebiutował w Filharmonii Narodowej na XX Festiwalu Wielkanocnym im. Ludwiga van Beethovena w roli Gadshilla w Operze Gustava Holsta At the Boar’s Head pod batutą Łukasza Borowicza.
  Pracuje w Operze i Filharmonii Podlaskiej, gdzie kreował rolę Marka w musicalu Korczak oraz rolę Passerina w musicalu Upiór w Operze. Obecnie śpiewa partię Monostatosa w operze Czarodziejski Flet Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz partię Moralesa w operze Carmen Georgesa Bizeta. W grudniu 2016 roku zadebiutował na deskach Teatru Wielkiego w Warszawie, kreując rolę Monostatosa w operze Czarodziejski flet W. A. Mozarta. Produkcja zostanie w całości przeniesiona z Komische Oper w Berlin.

  Bilety w cenie: 30 zł, 50 zł, 60 zł do nabycia w recepcji Pałacu Bursztynowego,
  tel: 54 231 91 00, mail: recepcja@palacbursztynowy.pl.

  Kontakt z nami
  Contact Us

  Okrężna 21, 87-800 Włocławek

  tel. +48 54 231 91 00 ; fax. +48 54 231 91 94

  tel. +48 54 231 91 00 ; fax. +48 54 231 91 94

  KOM. +48 507 025 443

  recepcja@palacbursztynowy.pl

  kalendarzZadzwoń
  mapaMapa
  kalendarzRezerwacja
  kalendarzMenu
  kalendarzCall
  mapaMap
  kalendarz Reservation
  kalendarzMenu
  Kontakt: +48 507 025 443
  Bon Turystyczny